تحصیل در چین 2019

چین کشوری است که در شرق آسیا واقع شده و با نام رسمی جمهوری خلق چین شناخته میشود. این کشور با جمعیت بیش از ۱٬۳ میلیارد نفر پر جمعیت ترین کشور دنیا می باشد.

در سال ۲۰۱۷، حدود ۴۸۹.۲۰۰ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل در چین شدند که این نرخ بیش از ۱۰ درصد در دومین سال متوالی رشد داشته است. هرسال تعداد دانشجویان کارشناسی از ۲۴۱.۵۰۰ نفر (۴۹.۳۸% از کل)، به بیش از ۱۵.۰۴ درصد افزایش می یابد. طبق گزارشات آموزش و پرورش چین، تعداد دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا دارند رو به افزایش است. وجود رشته های متعدد و بورسیه های اعطایی توسط دولت چین نقش بسزایی در جذب دانشجویان بین المللی داشته است که دانشجویان اقدام به اپلای چین می کنند. براساس آمارها، بورسیه های اعطایی توسط دولت چین این فرصت را به دانشجویان بین المللی می دهد تا با اپلای چین تحصیلات حرفه ای خود را ادامه و به مقاطع بالاتر در حوزه های تخصصی دست یابند. در سال ۲۰۱۷، حدود ۵۸.۶۰۰ دانشجوی خارجی از ۱۸۰ کشور جهان توانستند با اپلای چین بورسیه تحصیلی دولت چین را کسب کنند که حدود ۱۱.۹۷% از کل دانشجویان را شامل می شود. ۸۸.۰۲ درصد از دانشجویان کارشناسی (۵۱.۶۰۰) و ۶۹.۵۷% دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا از این بورسیه بهره مند شده اند که در مقایسه با سال ۲۰۱۶، ۲۰.۰۶ درصد افزایش داشته است.


مزایای تحصیل در چین


·        در مقایسه با کشورهای آمریکایی، اروپایی و حتی آسیایی نظیر هند، مالزی و… هزینه زندگی و تحصیل در چین بسیار مقرون به صرفه تر و ارزان تر است.

·        تحصیل در دانشگاه های چین که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت هستند.

·        تحصیل در دانشگاه های با رتبه بین المللی بسیار مناسب تعداد دانشگاه های چین با رتبه زیر ۳۰۰ در رتبه بندی معتبر موسسه QS بسیار زیاد است.

·        می توانید در اکثر دانشگاه های چین به زبان انگلیسی درس بخوانید حتی بدون اینکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید ولی باید سعی کنید در حد آیلتس ۵.۵ آکادمیک به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

·        امکان استفاده از معافیت تحصیلی


نظام آموزشی چین


آموزش و پرورش کشور چین، بزرگترین نظام آموزشی جهان است. در ژوئن سال ۲۰۱۸، حدود ۹.۷۵ میلیون دانشجو در آزمون های ورودی آموزش عالی ملی چین (Gao Kao) شرکت کردند. سرمایه گذاری در آموزش و پرورش حدود ۴% از کل تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد. در سال ۱۹۸۶، دولت چین قانون آموزش اجباری را تصویب کرد که در آن ۹ سال آموزش برای کودکان الزامی است. امروزه، براساس ارزیابی های وزارت آموزش و پرورش، بیش از ۹۹ درصد از کودکان از خدمات عمومی ۹ سال آموزش ابتدایی بهره مند می شوند.

در مارس ۲۰۱۸، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که ۴۸۹.۲۰۰ دانشجوی بین المللی در سال ۲۰۱۷ در چین مشغول به تحصیل بودند و دانشجویان بین المللی در بیش از ۹۳۵ موسسه آموزش عالی ثبت نام کرده اند. کشور چین سابقه طولانی در زمینه آموزش دانشجویان بین المللی در دبیرستان ها و دانشگاه ها دارد. در چند سال گذشته، تعداد دانشجویان خارجی که در چین تحصیل می کنند، هرساله به طور چشمگیری افزایش یافته است.

آموزش دوره ابتدایی

آموزش دوره ابتدایی در چین اجباری است و ۶ سال طول می کشد. کودکان در سن ۶ سالگی (در بعضی مدارس ۷ سالگی) وارد مدرسه می شوند. زبان آموزش به استثنا مدارس ابتدایی که عمدتا دانش آموزان اقلیت های قومی را می پذیرد، چینی ماندارین است.

دوره تحصیلات متوسطه

دوره متوسطه، پس از مقطع ابتدایی، به مدت ۳ سال طول می کشد. دانش آموزان به منظور دریافت مدرک فارغ التحصیلی خود، باید امتحانات فارغ التحصیلی را پشت سر گذرانده و حداقل استانداردهای تربیت بدنی را کسب کنند. امتحان های فارغ التحصیلی توسط مدیریت مدرسه مطابق با ضوابط تعیین شده، برگزار می شود.

دوره دبیرستان

پس از اتمام دوره دبیرستان، دانش آموزان می توانند وارد دوره دوم عمومی دبیرستان (آکادمیک) و یا دوره های حرفه ای شوند. دوره دوم عمومی دبیرستان به مدت ۳ سال و فنی-حرفه ای ۳ الی ۴ سال طول می کشد.

آموزش فنی حرفه ای

دوره های آموزش فنی حرفه ای در سطح دیپلم و فوق دیپلم ارائه می شوند. مدارس فنی حرفه ای دروس، کار، آموزش و مطالب ویژه ای را ارائه می دهند. آموزش فنی حرفه ای بازار کار فراوانی دارد و فارغ التحصیلان به طور معمول مشغول به کار می شوند.

آموزش دانشگاهی

آموزش عالی توسط موسسات مختلفی از جمله دانشگاه های عمومی و فنی، موسسات تخصصی، دانشگاه های حرفه ای، موسسات نظامی، دانشکده ها و کالج های پزشکی، کالج های مستقل و موسسات مختلف آموزش عالی بزرگسالان ارائه می شود. ورود به دانشگاه در مرحله اول بستگی به عملکرد خوب دانشجویان در آزمون های ورودی دارد.


ویزای تحصیلی چین

ویزای تحصیلی چین به دو نوع X1 و X2 تقسیم می شود. ویزای X1 برای کسانی صادر می شود که برای تحصیل، تحصیلات دانشگاهی یا کار میدانی بیش از ۶ ماه به چین می آیند. ویزای X2 نیز برای کسانی صادر می شود که با هدف مشابه به چین می آیند، اما مدت اقامت آنها کمتر از ۶ ماه خواهد بود.

شما با داشتن ویزای نوع X مجاز به کار در چین نیستید، اما در آینده نزدیک کار نیمه وقت و کارآموزی در خارج از پردیس دانشگاه ممکن است مجاز گردد. پس از این که مستقر شدید، باید با دانشگاه یا کارفرمای خود این موضوع را در میان بگذارید تا ببینید چه کاری می توان انجام داد. با دانشجویان خارجی که بر خلاف قوانین اداره دانشجویان خارجی، در حین تحصیل در چین کار کنند و یا فراتر از محدوده کاری یا محدودیت زمانی تعیین شده کار کنند، بر طبق قوانین چین برخورد خواهد شد و اشتغال آنها غیرقانونی تلقی می شود و چه بسا مجبور به توقف کار و اخراج از چین شوند.

دارندگان ویزی نوع X1 می توانند ظرف ۳۰ روز پس از ورود به چین از دفتر امنیت عمومی محلی (Public Security Bureau) درخواست مجوز اقامت موقت (Temporary Residence Permit) نمایند. اعتبار مجوز اقامت موقت می تواند بین ۱۸۰ روز تا ۵ سال متغیر باشد. دارندگان ویزای X2 فقط می توانند در مدت زمانی که در ویزا تعیین شده است در چین بمانند و این افرد لزومی ندارد که درخواست مجوز اقامت موقت نمایند.


هزینه تحصیل در چین

از آنجایی که در سال های اخیر کشور چین در صنعت آموزش سرمایه گذاری فراوانی کرده و با توجه به همکاری های گسترده ای که با دانشگاه های انگلستان و آمریکا داشته است، تعجبی ندارد که تعداد دانشجویان بین المللی در حال افزایش است. به منظور جذب هرچه بیشتر دانشجویان برای تحصیل در چین، هزینه های زندگی به طور قابل توجهی در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان پایین بوده و به جز تعداد کمی از دانشگاه ها، مابقی آنها شهریه های مناسبی دارند.

هزینه تحصیل در چین به‌طور سالانه در حدود دو تا چهار هزار دلار است. البته این مبلغ بنا به نوع دانشگاه متغیر است و در صورت دریافت بورسیه دانشجو این هزینه را پرداخت نمی‌کند. با این وجود، از آنجایی که چین کشور بزرگی است، دانشجویان باید در نظر داشته باشند قیمت ها و هزینه های زندگی برحسب هر منطقه ای از کشور به طور قابل توجهی متفاوت است.

/ 0 نظر / 107 بازدید